Hľadáte dobrú turistickú obuv? Poradíme vám ako na to!

Zima končí, jar je už za dverami. Pre mnohých z nás to znamená nový začiatok turistickej sezóny, na ktorú nedočkavo čakajú celú zimu. Turisti vedia, že pre pohodu na horách je skutočne dôležité vybrať si vhodnú turistickú obuv. Ak s chodením po horách len začínate, poradíme Vám ako na to!

Základný výber

Topánky si vyberáme hlavne podľa toho, kde ich budeme používať. Je to ako s erotikou. Niekedy stačí ľahká erotická poviedka, kdežto inokedy by sa viac hodili prešpekulovanejšie pomôcky.

Ak teda idete len na ľahkú párhodinovú túru do nenáročného terénu, úplne si vystačíte s obyčajnými teniskami. Vyberte si také, ktoré sa vám páčia a majú primeranú cenu. Nepotrebujú žiadne ďalšie špeciálne vlastnosti.

Ak však máte v ľahkom teréne naplánovanú celodňovú túru, určite budete radi, ak si zaobstaráte aspoň nízke trekingové topánky s odolnejšou a tvrdšou podrážkou, ktorá vás lepšie ochráni pred nerovnosťami povrchu.

Potom existujú ešte stredne vysoké a vysoké trekingové topánky. Aký je medzi nimi rozdiel a do akého terénu vybrať ktoré? Na to platí jasné pravidlo. Vysokohorská turistika vyžaduje vysoké topánky, do menších hôr vám stačia tie stredné.

Na stredne náročnú turistiku totiž stačí obuv s pevnou a odolnou podrážkou, dosť vysoká na to, aby vám ochránila kotník. Vysoká obuv so skutočne mohutnou podrážkou je potrebná na skalnatých turistických trasách Vysokých Tatier, Álp či Pyrenejí.

Mokro v topánkach nohám nepristane

Ako sa hovorí, neexistuje zlé počasie len nevhodné oblečenie a to isté platí pre topánky do hôr. Na horách sa môže totiž počasie veľmi rýchlo zmeniť, preto je ideálne byť pripravený na všetky varianty. Nepremokavé či vodeodolné topánky sú teda alfou a omegou pohody na horách. Je preto veľmi dôležité myslieť na túto vlastnosť pri kúpe akýchkoľvek turistických topánok.

Aký je rozdiel medzi vodeodolnosťou a úplnou nepremokovasťou? Vodeodolné topánky udržia určité množstvo vody, zatiaľ čo nepremokavé neprepustia skrz ani kvapku hoc v tom najväčšom lejaku.